Homepage
Polski-English-Nederlands-Espanol-Português

Wolność to wartościowy paradoks

Pojęcie wolności interpretowane jako paradoks

Nawet dziecko ma jako takie pojęcie czym jest wolność, jednak zrozumienie jej we wszystkich aspektach jest niemożliwe.
Pojęcie wolności jest abstrakcyjne i, aby zrozumieć, czym jest, najlepiej porównać ją do „dziury” w ścianie.
Sama w sobie dziura jest niczym, dopóki nie zostanie zdefiniowana przez jej otoczenie.
Jeśli dookoła nic by nie było, to nie byłoby nawet dziury. Zatem dziura definiowana jest przez to, czym nie jest.
Podobnie jest w przypadku wolności.
Poniższy artykuł traktuje o wolności jako paradoksie i żartobliwie łączy ją z innymi paradoksami.
Uwaga: wolność nie jest pojęciem paradoksalnym z definicji, lecz taka interpretacja prowadzi do ciekawych spostrzeżeń.
Używamy tych spostrzeżeń ukazując nasz związek ze zwierzętami, w sensie moralnym i prawnym.
Lao Tse (o pustce).
Trzydzieści szprych schodzi się w piastę; Dzięki pustce mamy koło.
Glina formuje naczynie; Dzięki próżni mamy kubek.
Dokoła paleniska stoją ściany; Dzięki otworowi wejściowemu mamy dom.
Tak oto rozróżnienia wydają się nazywać, Lecz ich zadaniem jest odmieniać.
Zatem: Bycie tworzy własność, Nie-bycie tworzy przydatność.
Paradoksem jest każde trudne, lecz ciekawe pojęcie, którego znaczenie zawiera pozorną sprzeczność.
Istnieje wiele powiedzeń o paradoksalnym charakterze, a zaakceptowanie ich (nie)możliwości oferuje w zamian nową wolność. Znanym paradoksem jest: „bądź spontaniczny”. Jeśli posłuchasz tej rady, twego zachowania nie może być już spontaniczne. Jeśli spontanicznie zdecydujesz nic nie robić, również nie jesteś spontaniczny. W tym przypadku nie ma znaczenia, co uczynisz, zawsze robisz to albo dobrze, albo źle, choć faktycznego dobra lub zła nie da się określić.
W przypadku paradoksalnego wymiaru wolności, ową sprzecznością jest to, że nie może ona istnieć bez swego przeciwieństwa – nie-wolności, która może oznaczać...
  • przymusowe dokonanie wyboru, bez którego nie można posunąć się naprzód
  • ograniczanie innych, w obronie własnej wolności
  • czasami istotę wolności można wyjaśnić jedynie tym, czym ona nie jest
Na szczęście, każdy jest „ograniczany” ową nie-wolnością. Powiązanie z nie-wolnością pozwala ludziom na dualistyczny stosunek wobec wolności. Jeśli ciężko ci ponosić konsekwencje, zawsze możesz wybrać życie w nie-wolności, obarczone mniejszą odpowiedzialnością.

„Życie nie ma sensu"

Powyższy wniosek może być przygnębiający, jednocześnie można postrzegać go jako podstawę bardzo pozytywnego rozumowania: każdy może nadać swemu życiu dowolny sens, jest to indywidualny wybór i odpowiedzialność. Możliwe, że popełnisz błędy, ale możesz winić tylko siebie. Brak znaczenia jako potencjalna podstawa do przypisania znaczenia to paradoks. Pozytywne wnioskowanie niesie równość: nikt w życiu nie jest faworyzowany, ponieważ każdy posiada cechę, która może być mniej lub bardziej wartościowa w świetle określonego sensu nadanego życiu. Ta równość odnosi się do stosunków międzyludzkich (mężczyzna – kobieta; czarny – biały, biedny – bogaty, chory – zdrowy, młody – stary itd.), lecz również do układu człowiek – zwierzę. Życie jednej osoby nie może zostać obiektywnie ocenione, jako bardziej wartościowe lub bardziej znaczące (niż życie innego człowieka lub zwierzęcia).

„Śmierć nadaje życiu sens”.

yin i yangWyobraź sobie, że jesteś nieśmiertelny, że – cokolwiek robisz – nie możesz umrzeć. Dałoby to wiele możliwości, których wiele osób chciałoby spróbować przez jakiś czas, ale jeśli byłbyś uwięziony lub chory i stan ten miałby trwać wiecznie, byłaby to mało atrakcyjna perspektywa. Skończoność życia czyni ją dla wielu znoszną i zapewnia, że dokładamy wszelkich starań, by nadawać życiu znaczenie i działać rozważnie. Jeśli wszyscy byśmy to czynili, wszyscy moglibyśmy czerpać z tego korzyść
To „czy Bóg istnieje czy nie?” jest kwestią wiary. Jego (lub jej, lub tego) istnienia nie da się udowodnić. Jeśli człowiek mógłby tego dokonać (za pomocą matematyki), życie utraciłoby natychmiast dużą część wolności. Niektórzy wierzący uważają wolność za dar od Boga, mający na celu nadanie życiu znaczenia.
Każda osoba może zdecydować, co chce przyjąć za prawdę. Osoby, które nie przyjmują istnienia Boga, nie są ignorantami. Inteligencja nie ma żadnego związku z wiarą, ale daje możliwość realizacji własnego potencjału.„Jeśli nie masz nic do stracenia, jesteś bogaczem”. Im więcej w życiu zgromadzimy, tym więcej możemy stracić. Nie postulujemy o ubóstwo, ale jeśli gromadzenie dóbr nie zaspokaja potrzeb i nie daje szczęścia, to po co kumulować przedmioty, walczyć o status, pieniądze itp.? W Biblii napisano: „z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”, a Monty Python w „Żywocie Briana” (choć była to parodia) stwierdzili: „Z niczego powstałeś i skończysz jako nic. Co straciłeś? Nic!”. Oczywiście gromadzimy przedmioty, by uprzyjemnić sobie życie, ale ich czynienie tego nie powinno być naszą troską o przyszłość i wpływać na naszą wolność.
Moglibyśmy kontynuować wymienianie paradoksów, ale powróćmy do tematu zwierząt.
Wolność dotyczy również zwierząt i natury. W swej kulturze ludzie usiłują ujarzmić naturę (aby wyzwolić się z nakładanych przez nią ograniczeń), niemniej dzika przyroda fascynuje.
Zwierzęta nie martwią się o paradoksy, pytania o sens życia, istnienie Boga, a jedynie, co zbierają to jedzenie lub materiały do budowy gniazd i legowisk.
Wielu ludzi odmawia zwierzętom ich praw, wierząc, że stoja ponad zwierzętami. Sama w sobie nadrzędna pozycja nie jest powodem odmawiania komuś praw. Być może zwierzęta mają cechy, których ludzie im zazdroszczą: lojalność, naturalność, brak zmartwień. Zwierzęta nie kłamią i nie są aroganckie. Wolność w naturze istnieje dopóty, dopóki zwierzę jest w stanie uciec napastnikom. Utrzymuje to naturę w zdrowiu i jest, wraz z mutacją genów, siłą napędową ewolucji: najzdrowsze i najbardziej zdolne do przystosowania się do zmian środowiskowych osobniki przetrwają najdłużej i mogą się rozmnażać. Zwierzęta zbyt powolne lub chore nie muszą cierpieć długo, bowiem niebawem umierają i stają się pokarmem dla innych zwierząt. Kiedy natura może rozwijać się niezakłócona, człowiek potrafi znaleźć w niej pewnego rodzaju piękno i może być ona źródłem doświadczeń duchowych. To właśnie w nieskalanej przyrodzie, ludzie doświadczają dotyku wyższego bytu. Istotnym wnioskiem płynącym z tekstu jest to, jak ważna w dziele stworzenia jest wolność.
Wolność nie łączy się zbyt dobrze z obowiązkiem. Jednak obowiązek poszanowania wolności innych nie stanowi wewnętrznej sprzeczności, ale paradoksalną cechę wolności. W naszych oczach nie istnieje żaden powód, by wykluczać zwierzęta z prawa do wolności i jego konsekwencji, a działanie takie jest niesprawiedliwe.tlum. Aleksandra Kulesza-Fink
```

Porada dla Twojego obszaru językowego

Większość naszych artykułów jest napisana w języku holenderskim. Zapraszamy do eksploracji holenderskiego mapy witryny i korzystania z funkcji tłumaczenia w Google Translate. W ten sposób będziesz mógł przeczytać naszą wiadomość na temat praw zwierząt, sprzeciwów wobec intensywnej hodowli zwierząt i innych tematów w Twoim własnym języku.

Oto adres URL, który tłumaczy mapę witryny dla Ciebie.
https://animalfreedom-org.translate.goog/paginas/zoeken/sitemap.html.


logoAnimal Freedom Foundation.

Autor .

Oświadczenie o ochronie prywatności.

Wróć na górę