Homepage
Polski-Nederlands-Español-English-Français

Czy ludzie są wyżsi od innych gatunków?

Artykuł napisany przez Titus Rivas

Ktoś o filozofii gatunkowej, antroposoficznej zakłada istotną różnicę między ludźmi a innymi gatunkami. Przypisuje ludziom cechy, które czynią ich wyższymi niż reszta królestwa zwierząt, nadając im szczególny status. Może to być cecha cielesna, taka jak chodzenie na dwóch nogach, co pozwala nam swobodnie wpływać na nasze otoczenie. Jednak fizycznie nie jesteśmy najlepsi.

Autorzy antroposoficzni nie zaprzeczają, że człowiek jest fizycznie niższy od innych gatunków pod wieloma względami. Wszystkie nasze zmysły mają odpowiedniki wśród zwierząt, które mają znacznie większy zakres. Pomyśl na przykład o nosie psa, słuchu słonia, wąsach kota, dzięki którym mogą skanować otoczenie, czy wzroku orła.

Niektóre gatunki mają nawet zdolności sensoryczne, których my, ludzie, w ogóle nie dzielimy, takie jak postrzeganie pól elektrycznych czy echolokacja. Pod względem ruchowym jesteśmy również prześcignięci przez różne zwierzęta, które na przykład potrafią biegać lub pływać znacznie szybciej niż my. Traktujemy przestrzeń powietrzną samolotami i innymi maszynami latającymi, ale oczywiście brakuje nam organicznych skrzydeł ptaków czy nietoperzy. Pod względem ogólnej konstytucji fizycznej ludzie są mniej dostosowani do konkretnych warunków ekologicznych, co sprawia, że nasze przetrwanie zależy od ubioru i innych form schronienia. Oczywiście fakt, że nie jesteśmy związani z określonym środowiskiem, przyczynił się do naszego sukcesu ewolucyjnego, ponieważ gatunek ludzki może przetrwać praktycznie wszędzie. Ale zdolność dostosowania się do różnych środowisk wynika przede wszystkim z naszych zdolności umysłowych, a nie tak bardzo z specjalnych cech cielesnych.

Jeśli chodzi o naszą średnią długość życia, wciąż zostajemy prześcignięci przez np. żółwie morskie i kakadu. Możemy próbować przedłużyć nasze życie poprzez modyfikację genetyczną, ale ponownie tylko dzięki naszej inteligencji. Podsumowując, jako gatunek świetnie możemy utrzymać się dzięki naszym ciałom, ale czysto fizycznie osiągamy mniej niż inne gatunki pod wieloma względami.

Porada dla Twojego obszaru językowego

Większość naszych artykułów jest napisana w języku holenderskim. Zapraszamy do eksploracji holenderskiego mapy witryny i korzystania z funkcji tłumaczenia w Google Translate. W ten sposób będziesz mógł przeczytać naszą wiadomość na temat praw zwierząt, sprzeciwów wobec intensywnej hodowli zwierząt i innych tematów w Twoim własnym języku.

Oto adres URL, który tłumaczy mapę witryny dla Ciebie.
https://animalfreedom-org.translate.goog/paginas/zoeken/sitemap.html.


logoAnimal Freedom Foundation.

Autor .

Oświadczenie o ochronie prywatności.

Wróć na górę