Prawdopodobnie psy wywodza sie od wilka szarego. Pierwsze potwierdzone dowody na zwiazki pomiedzy ludzmi a wilkami datuja sie na okres 10.000 do 15.000 lat temu.

Wilk szaryNie wiadomo czy to czlowiek zblizyl sie do wilka czy vice versa, Nowa sytuacja korzystna byla dla obu gatunków. Wilki pomagaly ludziom w czasie polowan, pilnowaly stad i ostrzegaly przez zblizajacymi sie nieprzyjaciólmi. W zamian, czlowiek pilnowal, by wilki mialy co jesc.

Wilki sa bardzo spolecznymi zwierzetami. Podobnie jak ludzie, zyja w grupach (zwanych watahami), w których istnieje podzial spoleczny, gdzie niektóre osobniki maja przywództwo. Poniewaz wilki zaakceptowaly czlowieka jako przewodnika, uczynilo to z nich bardzo atrakcyjnych towarzyszy. Zaczely zmieniac sie wymagania, co do zachowania i wygladu wilka.

W Sredniowieczu, psy zaczely byc postrzegane jako symbol statusu spolecznego - wyróznialy wlasciciela. Ilosc ras poczela rosnac w oszalamiajacym tempie. Hodowano odmienne rasy w zaleznosci od rozmiaru, dlugosci, koloru, wygladu pyska, zachowania i przyjaznego nastawienia. Dzieje sie tak do dnia dzisiejszego. I tak oto docieramy do psa wspólczesnego.


Ten artykul jest czescia serii poswieconej adopcji zwierzat domowych. Ponizej spis tresci dla tej serii.

Spis tresci

Zwierzęta w domu

Przykład: pies

Historia psa

Pies współczesny

Psy cierpią kosekwencje nieodpowiedzialnej hodowli

Negatywne skutki dla psów

Człowiek

Dlaczego ludzie chcą trzymać zwierzęta w domu?

Negatywne skutki dla ludzi

Cena jaką płacą zwierzęta trzymane w domu

Wniosek?

Ukochane zwierzaczki?