Prawdopodobnie psy wywodza sie od wilka szarego. Pierwsze potwierdzone dowody na zwiazki pomiedzy ludzmi a wilkami datuja sie na okres 10.000 do 15.000 lat temu.

Wilk szary, przypuszczalnie przodek wszystkich obecnych ras psów.

Nie wiadomo czy to czlowiek zblizyl sie do wilka czy vice versa, Nowa sytuacja korzystna byla dla obu gatunków. Wilki pomagaly ludziom w czasie polowan, pilnowaly stad i ostrzegaly przez zblizajacymi sie nieprzyjaciólmi. W zamian, czlowiek pilnowal, by wilki mialy co jesc.

Wilki sa bardzo spolecznymi zwierzetami. Podobnie jak ludzie, zyja w grupach (zwanych watahami), w których istnieje podzial spoleczny, gdzie niektóre osobniki maja przywództwo. Poniewaz wilki zaakceptowaly czlowieka jako przewodnika, uczynilo to z nich bardzo atrakcyjnych towarzyszy. Zaczely zmieniac sie wymagania, co do zachowania i wygladu wilka.
Tematy
Zwierzęta w domu
Przykład: pies
Historia psa
Pies współczesny
Psy cierpią kosekwencje nieodpowiedzialnej hodowli
Negatywne skutki dla psów
Zwierzęta w domu
Cena jaką płacą zwierzęta trzymane w domu
Człowiek
Dlaczego ludzie chcą trzymać zwierzęta w domu?
Negatywne skutki dla ludzi
Wniosek?
Ukochane zwierzaczki?
W Sredniowieczu, psy zaczely byc postrzegane jako symbol statusu spolecznego - wyróznialy wlasciciela. Ilosc ras poczela rosnac w oszalamiajacym tempie. Hodowano odmienne rasy w zaleznosci od rozmiaru, dlugosci, koloru, wygladu pyska, zachowania i przyjaznego nastawienia. Dzieje sie tak do dnia dzisiejszego. I tak oto docieramy do psa wspólczesnego.